Младите хора днес мечтаят за далечни дестинации и безкрайни купони, хипнотизирани от екраните на своите мобилни устройства, където светът изглежда така лъскав, безпроблемен и забавен.
Днес опаковката е много по-важна от това, което оставяш след себе си и трудно и най-съвестния родител успява да възпита у наследниците си трудолюбие и желание за постижения в триизмерния свят, вместо харесвания в социалните мрежи.
В нашата Асоциация обаче си имаме вече много положителни примери на млади и амбициозни хора, които, повлияни от семейството си или водени от собствената си любов към животните, се наемат с тази хронична болест, наречена „животновъдство“. Много от тях остават „попарени“ от шамарите на суровата и несправедлива действителност да си фермер в България и се оказва, че са се впуснали в нещо много трудно съвсем неподготвени. Ние се гордеем с тях, защото не се отказват и скоро след първоначалния шок се мобилизират, наваксват липсата на опит и скоро се превръщат в модерни фермери с много ясни цели.
Днес ще Ви срещнем с Реджеп Вакльов, който от близо 2 години отглежда чистопороден Симентал в покрайнините на с. Бел Камен, общ. Якоруда.
Той за съжаление има лошия късмет да се заеме с животновъдство точно, когато се случиха всички възможни кризи и трудности. Зад гърба си има пълната подкрепа на родителите си и можем да му пожелаем трудното начало да се превърне в основа на един дълъг и успешен път.
– Здравейте, Реджеп. Представете се за тези, които не Ви познават.
– Здравейте, казвам се Реджеп Ибрахимов Вакльов и съм на 26 години от с. Бел Камен. Не съм семеен и все още нямам деца. Завършил съм Технически Университет в гр. София. Със семейството ми отглеждаме животни от години, основно кръстоски и черно-шарени. Отскоро преминахме към порода Симентал.
– Вие сте млад човек и в днешно време животновъдството не е особено атрактивно за хора на Вашата възраст. Вие как решихте да се занимавате с това?
– Винаги ми е било интересно, както животновъдството, така и земеделието. Това са моите интереси и се надявам да се развивам успешно в тези направления. Предишният ни опит в семейството с други породи ме накара да искам да пробвам да направя нещата по-професионално и да увелича броя на животните.
Симентал е страхотна порода и няма база за сравнение с останалите. Те са много подходящи за отглеждане в нашия регион. Логично беше след закупуването на първите крави да се включим и в Асоциацията.
– Завършили сте образованието си в гр. София. Защо не останахте там, където всички млади хора намират развитие и развлечения в днешно време?
– Аз искам спокойствие и да съм близо до семейството си. Искам да се развивам там, където родителите ми са изградили дом с много труд и мисля, че няма по-добър и полезен начин от отглеждането на животни.
– Често споменавате родителите си. Помагат ли Ви в отглеждането?
– Истината е, че те са се нагърбили основно с ежедневните грижи за животните. Със сигурност не им е лесно и съм им много благодарен! Без тях нямаше да се справя. Ние сме един екип и си помагаме, както във фермата, така и в магазина, който имаме в с. Бел Камен.
– Като млад животновъд сигурно сте тръгнали с ентусиазъм към новото начинание. Успя ли реалността да Ви изненада неприятно?
– Реалността и цените на фуражите всеки ден се променят, за разлика от цената на млякото. Не мога да кажа, че е изчезнал ентусиазмът ми, но със сигурност става все по-трудно да се справяме с разходите след като няма адекватно заплащане на продукцията ни.
Някои фуражи увеличиха цената си двойно и тройно за една година, а за сметките направо не ми се говори. Според мен тази криза ще принуди голяма част от животновъдите да се откажат.
– А Вие ще бъдете ли един от тях?
– Не, за момента не смятам да се отказвам. Аз по принцип не се отказвам лесно. Трудно е, но ще се справим, надявам се!
В началото се бяхме подготвили доста добре. Бяхме осигурили всичко необходимо за животните и това ни даде едно спокойствие, докато нещата потръгнат. За съжаление в нашия регион няма как да отглеждаме фуражите си сами, но за момента намираме варианти. Не съм очаквал, че ще бъде лесно, а и няма нищо сигурно нито в живота, нито в бизнеса! Който може се справя!
– Успявате ли да излезете на печалба при тези условия?
– В момента не можем да говорим за печалба. По-скоро сме „нула на нула“ през последните месеци, но и това е добре в тази криза.
– Разкажете ни за стопанството? Вие ли го изградихте или закупихте вече изградени обори?
– Стопанството е ново и изградено от нас. Постройките, които бяха на терена бяха разрушени, за да може да го проектираме и построим, както е предвидено за нуждите на нашите животни. Успяхме да спазим всички изисквания и нямахме проблем с узаконяването и проверките на институциите.
Това, което остана за изграждане е един навес от метална конструкция, но в момента с нарастващите цени на металите подобни конструкции са много скъпи и ще го оставим за по-нататък.
– Как доите и осеменявате животните в момента?
– С агрегати, но занапред планираме да направим централен млекопровод. В момента осеменяваме само изкуствено. Преди имахме бик, но натежа и го махнахме.
– А някакви други модернизации планирате ли?
– Необходимо е разширение, тъй като сме достигнали максималния капацитет за брой животни. В момента отглеждаме 25 животни от порода Симентал, имаме и няколко кръстоски.
Много неща сме мислили, но всичко изисква средства. Мислил съм за финансиране от държавата, но знаете как е в България, че пари при пари отиват, а до оборите, за които наистина е необходима помощ, тя не достига.
– А Вие не сте ли пробвал да сте от тези, които привличат парите и да намерите „правилния човек на правилната позиция“?
– Не, човек или е такъв, или не. Аз не искам по този начин да ми се получават нещата. Работя допълнително в Ирландия и помагам с тези пари, където и за колкото достигнат.
Искам в България да е като в западните страни – подпомагането да е с ясни правила, които се спазват и да е насочено конкретно за тези, които имат нужда. Не знам останалите как се справят, но въпреки допълнителната ми работа и бизнеса на родителите ми за нас е много трудно.
Как се очаква младите хора да искат да се занимават с тази тежка работа, когато всичко е така несправедливо и трудно. Сменят се правителства, а само цените стават по-високи и изискванията повече. С времето е нормално човек да се демотивира. Тази работа е една постоянна борба!
– Вярвате ли, че нещо ще се промени?
– Трудно ми е честно казано. Както казах – сменят се правителства и обещания, а става все по-трудно. Като те излъжат сто пъти, спираш да вярваш на сто и първия.
Доскоро изкупната цена на млякото беше 70 стотинки, а цената на фуражите достигна 80 стотинки. Няма как да ни излезе сметката и не се връзват нещата.
– И какво е решението? Всеки сам се оправя или заедно?
– В България всеки сам се оправя. За мен лично решението е да направим една мини мандра с малък капацитет и да не сме зависими от млекопреработватели.
– Какво планирате занапред?
– За момента ще се борим да задържим нещата такива, каквито са, докато ситуацията не се успокои и не видим накъде ще тръгнат нещата. Инвестиции в момента е безумно да се правят, защото ако кризата се задълбочи всичко ще се разпадне. Аз виждам как големи стопанства в момента приключват дейност. Какво остава за малките.
Ако издържим и нещата се нормализират, се надявам да увеличим броя на животните от порода Симентал, да разширим обора, да изградим млекопровод и в някакъв момент сами да си преработваме суровото мляко.
– Звучите демотивиран. Не Ви ли се иска като останалите млади хора да обиколите света, да се забавлявате и да не водим сега тези разговори?
– Не, на мен у дома ми е най-хубаво. Благодарен съм, че съм имал възможността да пътувам до различни държави и да усетя живота там, но в България и в родния ми дом ми е най-добре. Иска ми се просто тук да имаме възможност да живеем нормално, а не да си поставяме въпроса дали не трябва да избягаме някъде в чужбина.
Нормално е да се уважава труда на тези, които отглеждат животни, както е на Запад. В България усещането е точно противоположното. Дори тези, които си отглеждат по 1-2 животни в двора започнаха да се отказват.
– Може би тези, които устоят на тази тежка ситуация после ще бъдат в много по-изгодна позиция.
– На това се надявам и аз. Със сигурност не искам да се отказвам, особено след всички усилия, които аз и родителите ми сме положили. Наистина се надявам скоро нещата да се нормализират.
Искам някой ден да имаме модерно стопанство с всички необходими технологии и да не зависим от работна ръка. В момента, ако не са майка ми и баща ми и трябва да разчитам на работници, със сигурност ще се откажа. Виждам, че много колеги се отказват по тази причина. На хората не им се работи и не може да се разчита на тях.
– Смятате ли, че ще има кой да поеме някой ден всичко постигнато и изстрадано от фермерите?
– Не, смятам, че все по-малко хора ще се занимават с животновъдство и следващото поколение едва ли ще има интерес да продължи. В България никой не си прави труда да стимулира младите хора, за да имат интерес да отглеждат животни, а те,като гледат колко е трудно на родителите им, със сигурност се демотивират още повече.
– И все пак Вие сте взел това решение… Нещо позитивно за финал ще пожелаете ли на колегите си от Асоциацията?
– Аз вече се запознах с голяма част от тях за моя радост. Пожелавам на всички здраве и упоритост!
– Благодаря за отделеното време!
-И аз Ви благодаря!